Blog

Çağrı Merkezi 0850 532 33 11
Fotoğraf Ekibimiz

Profesyonel Fotoğrafçılarımız
Değerlerimiz
- Özgünlük
Eşine rastlanmamış çekimler yapmak.
+ Yaratıcılık
Kreatif düşüncenin sınırlarını zorlamak.
+ Bağımsızlık
Her yerde ve her zaman çekim yapmak.
+ Çağdaşlık
Son teknoloji makinalar ile hizmet vermek.
+ Uzmanlık
Yaptığımız işin en iyisi olmak için öğrenmeye devam etmek.
Fotoğraf Kompozisyon Kuralları – Etkili Anlatım Oluşturma Teknikleri

Fotoğraf Kompozisyon Kuralları – Etkili Anlatım Oluşturma Teknikleri

Kompozisyonlar fotoğrafların etkilerini arttırıp azaltan önemli bir unsurdur. Verilmek istenilen mesajların başarısını belirler. Hatta bu alanda ödüllü yarışmalar bile düzenlenir. Fotoğraf kompozisyon kuralları iyi bir fotoğrafçı olarak yetişmek için gerekli olan aşamaları içerir. İlk teknik derslerden son aşamaya kadar bu durumun önemi vurgulanır.

Fotoğrafçılıkta kompozisyon birbirinden farklı obje ve elementleri düzenleyerek bir bütün oluşturmaktan geçiyor. Estetik algoritmaya sahip görseller duygu ve bilgi aktarımında oldukça önemli hale geliyor.

Başarılı bir fotoğraf çekmek ve profesyonel fotoğraf çekimi için kompozisyon kurallarına uymanız gerekli. Çekiminizin etki alanını genişletmek için farklı yollar denemeniz lazım. Bunlardan en önemlileri ise:

1/3 Kuralı

Fotoğrafçılıkta kompozisyon kurallarının en önemlisi olarak kabul edilen 1/3 kuralı yüzyıllardır kullanılıyor. 1/3 kuralı fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3 eşit parçaya bölen hayali çizgiler olarak adlandırılabilir. Bu hayali çizgileri çektikten sonra kesişim noktalarına obje ya da kişiyi yerleştirirseniz daha etkili fotoğraflar elde edersiniz.

Sadelik

Her fotoğrafın olmazsa olmaz öğesi sadeliktir. Aktarılacak mesajın kafa karıştırmasını önlemek için objeye veya modele yakın çekim uygulanarak dikkat dağıtacak kalabalıktan uzak kalınır. Portre fotoğraf bu anlamda önemlidir. Fotoğrafta kompozisyon oluştururken sanatçının en dikkat etmesi gereken hususlardan biri anlam karmaşasını önlemek için sade bir bakış açısı ile çalışmasıdır.

Çerçeve Kullanma

Fotoğrafınızdaki özneyi daha anlamlı kılmak için çevredeki öğeler ile bir çerçeve oluşturmaktır. Pencere, ağaç dalları, ipler bu işlem için yeterlidir. Böylece konunuzu belirli bir alana sıkıştırmış olursunuz. Odak istenilen yerde olduğu sürece başarılı bir çalışma yapılacaktır.

Doku

Fotoğraflara yapılan doku uygulamaları dikkat çekicidir. Kişiler dokunun nasıl bir şey olduğunu düşünür, dokunduklarında nasıl bir his uyandıracağını düşünürler. Işığın objeye yandan vurması ile kaya, duvar, yaprak gibi görüntülere canlılık katabilirsiniz. Fotoğraf kompozisyonu doku uygulamaları ile daha etkili hale getirilir.

Kılavuz Çizgilerin Kullanımı

Dikkat çekmek istediğimiz öğeyi kılavuz çizgileri kullanarak daha canlı hale getirebiliriz. Görsele bakan kişiyi yönlendiren çizgiler ile bu durumu sağlamak mümkün. Böylece fotoğrafın etkisi artırılmış olacaktır.

Renkler

Fotoğrafınıza duygu yüklemek için renklerden yararlanmalısınız. İç mekan çekimi ve dış mekan çekimlerinde ayrı olarak düzenlenen renk formatları ile her görselde farklı bir sonuç yakalarsınız. Dikkatin öznede olmasını sağlayarak verilen mesajın dağılmasını engellemiş olursunuz.

İyi Bir Kurgu İdeal Kompozisyon

Fotoğrafta kompozisyon kurallarına hakim olursanız öncelikle plan ve kurgu yapmada uzmanlaşacaksınız. Bu niteliği de fotoğrafta kompozisyon atölyeleri ile edinebilirsiniz. Işık, renk, uyum, ritim, doku, kontrast gibi kompozisyon öğelerini kavrayarak kaliteli fotoğraf çekmenin püf noktalarını öğrenirsiniz.

Fotoğrafta kompozisyon kurallarına uyduğunuz zaman:

 • Fotoğraflara anlam katmayı öğrenmiş olursunuz.
 • Doğru kurguyu oluşturur ve kompozisyon yaratırsınız.
 • En iyi anı yakalarsınız.
 • Vermek istediğiniz mesajı kolayca ulaştırırsınız.
 • Etkileyici fotoğraflar elde edersiniz.
 • Görsellerinizin yayılmasını ve adınızın duyulmasını sağlar.
 • Farklı sektörlerden hizmet talepleri alırsınız.
 • Fotoğraf çekmede profesyonelleşirsiniz.
 • Doğal ve yapay ışığın hikayeye adapte edilmesini öğrenirsiniz.
 • Fotoğraf öğelerini uyum içinde kullanmış olursunuz.

Kompozisyon Atölyelerine Katılın!

Fotoğrafta kompozisyon temellerini öğrenmek ve çekimlerinize uygulamak istiyorsanız Foto Life kompozisyon atölyelerine katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. 1 gün boyunca devam eden dersler ile yüzlerce fotoğraf görür, değerlendirmesini yapar, eksiklerinizi ve yapmanız gerekenleri görürsünüz.

Fotoğraf Kompozisyon Atölyesi kapsamında;

 • Işık, ritim, doku, grafik, çerçeve gibi kompozisyon öğeleri,
 • İyi bir kompozisyon oluşturmanın özellikleri,
 • Konu seçiminin kompozisyona etkisi,
 • Kurgu ve kompozisyon,
 • Bakış açısı ve fotografik anlatım,
 • Etkili fotoğraflar oluşturma,
 • Örnek fotoğraf kompozisyonu gibi konular işlenir.

Siz de iyi bir fotoğrafın sırrını öğrenebilir, etkileyici hikayeler yaratabilirsiniz. Konunuzu seçip tarzınızı doğru kompozisyon ile birleştirdiğinizde profesyonel çekimlere imza atıyor olacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir