Blog

Çağrı Merkezi 0850 532 33 11
Fotoğraf Ekibimiz

Profesyonel Fotoğrafçılarımız
Değerlerimiz
- Özgünlük
Eşine rastlanmamış çekimler yapmak.
+ Yaratıcılık
Kreatif düşüncenin sınırlarını zorlamak.
+ Bağımsızlık
Her yerde ve her zaman çekim yapmak.
+ Çağdaşlık
Son teknoloji makinalar ile hizmet vermek.
+ Uzmanlık
Yaptığımız işin en iyisi olmak için öğrenmeye devam etmek.
Kusursuz Fotoğrafın Anahtarı: Altın Oran

Kusursuz Fotoğrafın Anahtarı: Altın Oran

Altın oran, fotoğraf çekerken nesnenin fotoğrafta estetik bir şekilde ön plana çıkması için uyulması gereken kurallardan biridir. Eski Yunanlar tarafından bulunmuş bu geometrik formül, canlı cansız her şeye uygulanmaktadır.

Kompozisyonu belirleyen oranlardan biri olarak Rönesans’tan günümüze kadar bütün görsel sanatlarda kullanılmıştır. Fotoğrafı çekilecek görüntünün daha net algılanmasını sağlayan fotoğrafta altın oran, yatayda ve dikeyde kullanılan sanal çizgilerle konuyu 3 eşit parçaya ayırırken, profesyonel fotoğraf çekimi işlemlerinde de önemli bir husustur. Kesişen çizgilerin birleştiği noktalar gözün algılamasını kolaylaştırarak fotoğrafa hareket kazandırır ve dikkati bu noktalara çeker.

Özetle karenizin dikey ev yatay kenarlarını üç eşit parçaya böldüğünüzde kenarlara bitişik olan yerler altın alan, bu çizgilerin birleştiği noktalar altın noktadır.

Altın Oranın Yardımcısı 1/3 Kuralı

Fotoğrafta altın oran kuralını ayarlamak için kullanılan 1/3 kuralı, öğelerin fotoğraf karesine yerleştirilmesinde kullanılan bir yöntem. Etkili anlatımı sağlamak için merkeze yerleştirilmiş cisim fotoğrafı dolgunlaştırır. Altın noktalara yerleştirilen ürünler görüntüye bakan kişilerin dikkatini çeker. Böylece verilmek istenen mesaj doğrudan aktarılır ve ikna etmek kolaylaşır.

Altın Oranı Yakalamanın Avantajları

Baktığımız nesnelerin bize hoş görünüp görünmemesinin nedeni tamamen matematiksel oran ile alakalı. Herhangi bir şeye baktığımızda rahatsızlık hissediyorsak baktığımız ürün ya da görüntü olması gereken oranda değildir.

Yüzyıllardır bilinen bu gerçek ile göze hoş gelen her şeyin enleri, boyları ve derinlikleri arasında olması gereken boyutlandırma vardır. Fotoğrafta altın oran kullanımının avantajları ise şöyle sıralanabilir;

  • Genlerimize kayıtlı olan oranlara sahip nesneler göze daha hoş gelir.
  • Dikkatimizi öncelikle bu özelliğe sahip eserler çeker.
  • Fotoğrafların etkileyici olmasını sağlar.
  • Verilmek istenen mesajı iletir ve nüfuz ettirir.
  • Kompozisyon oluşturur.
  • Ürünü alma konusunda ikna eder.
  • Başarılı tanıtımlar gerçekleştirir.
  • Fark ve ayrıcalık yaratır.

Siz de tanıtım yapmak için görsellerde kullanacağınız fotoğrafta altın orantekniğini kullanarak hem fotoğraflarınızın etkileyici olmasını sağlayabilir, hem de hedef kitlenizi ikna edebilirsiniz. Satışı yapılacak bir ürünün profesyonel bir şekilde karelenmesi potansiyel müşterilerinizin size olan güvenini artıracaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir