Blog

Çağrı Merkezi 0850 532 33 11
Fotoğraf Ekibimiz

Profesyonel Fotoğrafçılarımız
Değerlerimiz
- Özgünlük
Eşine rastlanmamış çekimler yapmak.
+ Yaratıcılık
Kreatif düşüncenin sınırlarını zorlamak.
+ Bağımsızlık
Her yerde ve her zaman çekim yapmak.
+ Çağdaşlık
Son teknoloji makinalar ile hizmet vermek.
+ Uzmanlık
Yaptığımız işin en iyisi olmak için öğrenmeye devam etmek.
Sonbahar ve Kış Fotoğraflarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sonbahar ve Kış Fotoğraflarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf çekmenin mevsimi, yeri ve zamanı olmaz. Ancak hangi mevsimde nasıl fotoğraf çekmek gerektiği, hangi makine ve lenslerin lazım olacağı ve doğal ışıktan nasıl yararlanılacağı bilinmelidir. Sonbahar ve kış fotoğrafçılığı da fotoğrafçıları çekim teknikleri içinde en çok zorlayanlardan biridir. Profesyonel fotoğrafçılık ve sabır ister.

Her mevsimin akılda kalıcı güzellikleri varken kötü yanları da karşımıza çıkacaktır. Renkleri ve duyguları iyi anlatan kış ve sonbahar fotoğrafları çekerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Turuncunun, kahvenin, hüznün mevsimi: Sonbahar…

Sonbahar denince aklımıza düşen yapraklar, pastel tonlar, yağmurlu sokaklar, sakin müzikler gelir. Bazen soğuk bazen rüzgarlı sonbaharda eşsiz manzaralar eşliğinde vakit geçirmenin ayrı bir güzelliği varken sonbahar fotoğrafçılığı büyük keyfe dönüşmektedir. Fotoğrafçıların en sevdiği mevsimlerden olan sonbaharda fotoğraf çekmek bazen zor ama genel olarak keyiflidir.

Sarı tonların hakim olduğu mevsimde soft ışıklarla sonbahar fotoğrafçılığı farklı bir deneyimdir. Gün boyu stabil olan bu ışıktan doğal difüze etkisi alınarak portre çekimleri gibi gölgesiz sonbahar fotoğrafları elde edilir.

Sonbaharda İdeal Çekim Ayarları

Işığın yumuşak olmasından dolayı sonbahar fotoğrafları hep sakinleştirici etki yapar bizde. Çekim yaparken enstantane değerini bu ışığa göre belirleriz. Yaklaşık 1/500 değer ile çekim yaparız. Bu nedenle pozlama değerinin el titremelerine engel olacak şekilde ayarlanması gerekir. Mümkünse IS-VR-OIS-VC-OS gibi titreşimi en aza indirgeyen lensleri ya da daha açık diyafram lensleri kullanmak da gerekli.

Daha iyi alan derinliği için sonbahar fotoğrafçılığı çekimlerinde f/1.0-2.8 aralığında çalışmak gerekir. Manzara fotoğraflarınız için kontrast değerlerinin yanı sıra daha keskin sonbahar fotoğrafları elde etmek istiyorsanız f/5.6-11 arası çalışabilirsiniz.

Sonbahar fotoğrafları çekiminde zor durumda kalmadıkça ISO değerini 800’de tutmak mantıklı, hatta 1600’ün üzerine çıkarmamak gerek.

Hangi Çekim Modu Nasıl Bir Etki Yapar?

Fotoğrafçı çektiği görüntüde hangi etkiyi yaratmak istiyorsa ona göre çekim modunu ayarlar. Sonbaharda genellikle manzaraya vurgu yapan modlar tercih edilir. Etkili pozlama için yarı otomatik P/A/S/TV/AV gibi modlara ya da tam manuel kontrol için M Modu kullanılabilir.

Sonbahar Manzaralarını En İyi Çeken Lensler

Manzara fotoğrafı çekmek için geniş açılı objektifler kullanılıyor. Objektife göre çekilecek alana uzaklık ve yakınlık belirlenir. Geniş açı ile alanın ideal tamamen kadraja alınması sağlanır. Ayrıca panoramik çekim tekniği ile yapılan çalışmaların sonunda manzaranın tamamı farklı bir bakış ile aktarılmış olur. Sonbahar fotoğrafçılığı için netleme özelliği gelişmiş, titreme yapmayan makineler aşağıdaki lensleri tercih edebilirsiniz.

  • Nikon 14-24mm f/2.8 G
  • Nikon 24-70mm f/2.8 G
  • Nikon 18-200mm f/3.5-5.6 G VR
  • Nikon 24mm f/1.4 G
  • Nikon 17-35mm f/2.8D

Kış Aylarında Fotoğraf Çekerken Yapmamız Gerekenler

Kış aylarında fotoğraf çekmek sonbaharda fotoğraf çekmeye oranla daha zordur. Soğuk hava ve yağışlar fotoğrafçıların çok sevdiği durumlar değildir. Makineyi soğuktan korumak ve ekipman ayarlarını yapmak kolay olmayacaktır. Ancak işinizi kolaylaştıracak birkaç durumu göz önüne alırsanız etkileyici fotoğraflar çekersiniz.

Kar Manzaralarını Nasıl Fotoğraflayacağız?

Kış manzarası çekimleri için geniş açılı bir objektif seçmeniz gerekiyor. 35mm eşdeğeri ortalama 24mm civarına denk olursa manzara fotoğrafı için ideal bir açı elde edilmiş olur. Yukarıda bahsettiğimiz geniş açılı objektifleri kullanarak görüntünün tamamını fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca sert kış koşullarında birkaç kurtarıcı ekipman desteği ile yarı yolda kalmayarak çekimlerinizi bitirirsiniz.

Tripod: Ekipman olarak her zaman yanımızda bulunması gereken tripod ile anlık hava değişimlerinde titreme ve bulanıklığı engelleriz. Mümkünse çivili ayakları olması toprak ve kar zeminde avantajlı olacaktır.

Hafıza kartı: Karlı hava koşullarında hafıza kartının donması mümkün olabiliyor. Bu durumda her zaman yedekte bir kartımızın olması gerekli.

Yedek pil: Piller soğuk havada erken tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Bu sebeple çantanızda her zaman yedek pil bulundurmalısınız. Pillerinizi oda sıcaklığına yakın bir sıcaklık değerindeki yerde tutmalısınız.

Filtre: Fotoğraf çekerken parlama ve patlamaları önlemek, pozlamayı düzeltmek için çok önemlidir. Kare filtreler ile ND geçişli fitlreleri tercih edebiliriz. Kış fotoğrafları beyaz ışık yoğunluğuna maruz kaldığı için parlamayı önlemek gerekir.

Çanta: Sıvı temasına, düşme ve darbelere karşı dayanıklı çantalar ile aksesuar ve makinelerimizi korumalıyız. Ekipmanlarınızın sert darbelerde zarar görmesini engellersiniz.

Kış Fotoğraflarında Hangi Çekim Modunu Kullanırsınız?

Çekim modları fotoğrafçının isteği ile şekillenir. Doğru pozlama değeri ile vurgu ve gölgeleri ideal şekilde yapmak önemlidir. Kış mevsiminde sert olan vurgu ve gölgeler fotoğrafta dinamik aralığı etkin şekilde kullanmamızı engelleyebilir. HDR fotoğraf çekimi bizi bu durumdan kurtarabilir.

Kar Yağdığında Nasıl Fotoğraf Çekeceğiz? – Anı Ölümsüzleştirin!

Kar yağışını, insanların karda yürüyüşünü, ağaçları ve dağları izlemek bize her zaman mutluluk verir. Peki bu görüntüyü ölümsüzleştirmek nasıl bir duygu? Profesyonel ve amatör fotoğrafçıların sevdikleri çekim konseptlerinden biri olan kış fotoğraflarını çekmek de onlara bakmak kadar mutluluk verici. Peki bu görüntüleri elde ederken nelere dikkat etmek gerekiyor? Fotoğrafa nereden ve nasıl bakmalıyız?

İlk olarak bilmemiz gereken makinelerin sıfırın altındaki derecelerde uzun süre kalmaya alışkın olmadıkları. Bu nedenle makinelerimizi çekim yapmadan önce ve hava değişimlerinde çanta içinde tutmalıyız. Böylece ısı değişikliklerinin makinemize ve lensimize vereceği zararı minimum seviyede tutmuş oluyoruz. Ayrıca kış şartlarında çalışan bir makinemizin olması daha çok verim almamızı sağlıyor. Buzlu yerlerde kayma tehlikesine karşı ayakkabılarımızı dikkatli seçmemiz gerekiyor. Kış fotoğrafı çekmek daha çok emek istiyor.

  • Yağmurluk,
  • Sert tabanlı ve su geçirmez bir bot ve kışlık çoraplar,
  • Soğuktan koruyacak olan iç giysiler, eldivenler, gözlük ve şapka-bere gibi aksesuarlar,
  • Uzun çekimlerde ihtiyacınız olacak yiyecek ve içecekler,
  • Pusula, ilkyardım çantası ve işaret fişeği de bir fotoğrafçının çantasında olması gerekenlerden.

Kış ve sonbahar fotoğrafçılığı çekimlerinde hava ne kadar zorlayıcı olursa olsun elde edilen sonuçlar fotoğrafçıya harcadığı emeğin karşılığını verir. Tekrar tekrar bakılacak kış ve sonbahar fotoğrafları kareleri, sergilerin ve albümlerin vazgeçilmezi olur. Siz de hazırlıklarınızı yapıp mevsimin güzelliğinin tadını çıkaracak çekim deneyimleri yaşayabilirsiniz. Çantanızı hazırlayın ve yola koyulun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir